Humble Bundle Kâr Kesintisine Karşı Dava Açıyor

steam-games-list

Bir zamanlar orijinal Humble Bundle dijital vitrini işleten bağımsız stüdyo Wolfire oyunları, Valve’a antitröst ihlalleri için dava açıyor. Wolfire Oyunları gibi oyunlar arkasında indie stüdyo overgrowth karşı anti-tröst davası açtı.

Olay, Steam’in PC oyun ortamındaki hakimiyetinin, geliştiricilerin oyunlarını mümkün olan en geniş kitleye ulaşmak için Steam’de yayınlamalarını gerektirdiği varsayımına dayanıyor. Bu, geliştiricileri Valve tarafından sömürülecek bir konuma getirir. Valve’ın hizmet şartları, geliştiricilerin şirkete 10 milyon doların altında kazanan tüm oyunlarda %30 indirim vermesini gerektiriyor. Ayrıca, Steam Mağazasında satılmasını gerektiren Valve’ın Steam anahtarları ile ilgili politikasıyla da sorun yaşıyor. Wolfire oyunları, 2010 yılında orijinal dijital vitrin Humble Bundle’ı çalıştırdı, ancak artık sitenin sahibi değiller.

Wolfire Games,% 30’luk fahiş komisyon oranının gelişimi engellediğini ve stüdyoları oyunları için daha fazla ücret almaya zorladığını ve bunun sonucunda oyunculara daha pahalıya mal olduğunu iddia ediyor. Valve’in, Steam dışı platformlarda Steam Anahtarları satmaya çalışan yayıncıları bloke ederek veya tehdit ederek koruyabildiği piyasadaki tekeli nedeniyle bundan sıyrılabileceği iddia ediliyor. Dava, diğer platformlarda satılmasına izin verilen az miktardaki anahtarlara gelince, Valve, rekabeti bastırmak için “cezai sözleşme kısıtlamaları” uyguladığını iddia ediyor. Dava, Microsoft’un geliştiricilere Microsoft Store’un gelirlerini % 70’ten% 88’e çıkararak daha büyük bir kesinti sağlayacağını duyurduğu gün açıldı. Ayrıca Apple ve Google Play Store’un geliştiricilere sağladığı% 85’lik payın biraz üzerinde. Bununla birlikte, her iki şirket de gelirinin% 30’undan fazlasını 1 milyon dolardan fazla kazanan geliştiricilere ihtiyaç duyuyor.

Bu, Valve’ın PC oyun pazarındaki hakimiyetini kötüye kullandığını iddia etmek için bu yıl açılan ikinci dava. Ocak ayında bir grup oyuncu tarafından açılan bir dava, Valve’i geliştiricileri oyunlarını Steam’de satıldıkları fiyatla diğer dijital vitrinlerde satmaya zorlayarak rekabeti bastırmakla suçluyor. Bu, bir stüdyonun oyununun Steam’de yüksek bir fiyatı varsa, Epic Games Store ve Origin gibi diğer vitrinlerde aynı fiyata satılması gerektiği anlamına gelir. Dava, uygulamanın küçük geliştiricilere zarar verdiğini ve diğer çevrimiçi pazarların fiyatta rekabet etmesini engellediğini iddia ediyor.

Tipik olarak benzer tipteki davalarda aranan hasarlara ve maliyetlere ek olarak, Wolfire ayrıca Steam’in iş yapısını tamamen yeniden düzenlemesini gerektirecek olan “Valve’ın rekabete aykırı hükümlerini kaldıran bir ihtiyati tedbir” arayışındadır. Steam, davaya alenen yanıt vermedi.

Ozan SuperApp ile 7/24 transfer, QR kod ile ödeme, e-Pin ve oyun kodu alımı, Cashback kazançları gibi sayısız avantajı elde edebilirsin. Hemen Ozan SuperApp’i indir, oyunlarda ve tüm harcamalarında dijital finansın kazançlı avantajını Ozan SuperApp’le yakala!

Add to Collection
No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Steam Yeni Fiyat Zamlarını Duyurdu Steam Cadılar Bayramı İndirimleri