Internet Explorer Önümüzdeki Yıl Kapatılıyor

internet-explorer-kapaniyor

Uzun zaman oldu ama görünen o ki, meşhur yolun sonu zili nihayet Internet Explorer için çalmaya başlıyor. Microsoft‘un yeni tarayıcısı Edge’in 2015‘te meşaleyi devralmasıyla, uygulama için işler yavaş yavaş azaldı ve büyük son yakında gelecek.

Microsoft’un eski web tarayıcısı, yirmi yılı aşkın bir süredir Windows PC’lerde vazgeçilmez bir tarayıcı olarak yer almıştır. 1995, video oyunları için etkileyici bir yıl iken, Chrono Trigger, Rayman ve Earthbound gibi mücevherlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte, uygun bir şekilde adlandırılmış Windows 95 işletim sisteminde web’de gezinen bir yıldızdı. Internet Explorer, daha güvenli ve zengin özelliklere sahip Mozilla Firefox ve Google Chrome tarafından gölgede kalmasına rağmen 25 yıldan fazla bir süredir ortalıkta kaldı, ancak şimdi tabutundaki son çivi çakılıyor.

Bu hafta bir blog gönderisinde Microsoft, Internet Explorer’ın gelecek yıl kullanımdan kaldırılacağını duyurdu. Sean Lyndersay, resmi Windows blogunda “Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması, 15 Haziran 2022’de Windows 10’un belirli sürümleri için kullanımdan kaldırılacak ve destek dışı kalacaktır,” diye yazdı. Bununla birlikte, hizmetin sona ermesi daha da erken başlayacak: Bu yılın 17 Ağustos’undan itibaren, Microsoft 365 ve ilgili hizmetleri IE desteğini sona erdirirken, Microsoft Teams bunu geçen Kasım ayı itibarıyla halihazırda gerçekleştirdi. Bununla birlikte, IE tabanlı uygulamalara bağımlı hale gelen kuruluşların, 2029‘a kadar Edge için IE modunun desteklenmesiyle ayarlama yapmak için biraz daha zamanları olacak.

İnkar edilemez bir şekilde bir dönemin sonu, ancak yazı bir süredir duvarda. En iyi günlerinde bile, Microsoft’un kötü huylu tarayıcısı güvenlik sorunlarıyla ünlüydü ve 2013’te piyasaya sürüldüğünden beri Internet Explorer 11, Edge’in (ve bu konudaki diğer tarayıcıların) aksine yalnızca aylık güvenlik güncellemelerini alıyor. Görünüşe göre şirket şimdi tüm web tarama umutlarını IE’nin genç meslektaşı Edge’e bağlıyor. Tarayıcı uygulaması, tam klavye ve fare desteğiyle birlikte bu yıl Xbox’a girdi ve oyunlarda web’de gezinmeyi birleştiren bazı potansiyel yenilikçi yollar açtı.

Ozan SuperApp ile 7/24 transfer, QR kod ile ödeme, e-Pin ve oyun kodu alımı, Cashback kazançları gibi sayısız avantajı elde edebilirsin. Hemen Ozan SuperApp’i indir, oyunlarda ve tüm harcamalarında dijital finansın kazançlı avantajını Ozan SuperApp’le yakala!

Add to Collection
No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Steam Yeni Fiyat Zamlarını Duyurdu Steam Cadılar Bayramı İndirimleri