Twitch’in Satranç Kategorisi Büyük Bir Popülerlik Görüyor

Netflix’e özel The Queen’s Gambit’in yayınlanmasından bu yana, Twitch’teki Satranç kategorisi izleyici sayısının katlanarak arttığını gördü.

Netflix, Ekim 2020’de The Queen’s Gambit adlı yedi bölümlük bir mini dizi yayınladı. The Queen’s Gambit, dünyanın gördüğü en iyi satranç oyuncularından biri olmak için bağımlılığın ve cinsiyetçiliğin üstesinden gelmesi gereken genç bir satranç dahisi olan Beth’i takip ediyor. Kurgusal dizi, Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanına dayanıyor ve bazı şaşırtıcı yazı, oyunculuk ve sinematografi içeriyor. Gösterinin doğru ve çoğu zaman sevgi dolu satranç tasviri, spora olan popüler ilginin yeniden canlanmasını tetikledi ve bu yeniden canlanma Twitch’te de gerçekleşti.

Twitch, YouTube ve Facebook’ta yayıncılar için araçlar ve hizmetler sunan bir şirket olan StreamElements’e göre, Twitch’teki stratejik oyun kategorisi Şubat 2021’de izlenen 21 milyon saatle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. StreamElements, The Queen’s Gambit’in galasından sonra satranç izleyici sayılarının tavan yaptığını ve şaşırtıcı bir şekilde tırmanmaya devam ettiğini belgeliyor. Birkaç popüler satranç yayıncısı olmasına rağmen, belki de en dikkate değer olanı Hikaru “GMHikaru” Nakamura’dır. GMHikaru, bir noktada 15 yaşındaki en genç Satranç Büyük Ustası unvanına sahip olan bir oyun dahisidir.

Oyun kategorisi şu anda Twitch’te 3,75 milyon saat ile izlenen saatlerde 24. sırada yer alırken, Between Us ve Valheim gibi platformdaki diğer inanılmaz popüler oyunları geçmektedir. Valheim, geçen ay piyasaya sürüldükten sonra 17 günde 3 milyon sattı ve Twitch’te hızla popüler hale geldi. Satranç’ın 2021 yılı devam ederken genel görüntülemede hızlı bir düşüşü görebiliyordu, ancak GMHikaru gibi yayıncılar bu kadar geniş bir izleyici kitlesi çekerken, asırlık sporun Twitch’teki en iyi kategoriler arasında düzenli bir yer edinmesi ve bu kadar popüler hale gelmesinin artık zamanı gelmiş olabilir.

Ozan SuperApp hem oyunlarda hem de dijital ve fiziksel tüm alışverişlerinde avantajlı fiyatları ile yanında. Sürpriz cashback kampanyaları, 7/24 transfer ve QR kod ile ödeme özelliklerinden yararlanmak için hemen Ozan SuperApp’i indir, oyunun ve tüm harcamalarının keyfini dijital finansın avantajlarıyla Ozan SuperApp’te yakala!

Add to Collection
No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Steam Yeni Fiyat Zamlarını Duyurdu Steam Cadılar Bayramı İndirimleri